| |
|
|
| |
PROSAM rapport nr: 184 Utgivelse: 2010 |
| Navn |
Metode for å evaluere effekter av fremkommelighetstiltak for kollektivtrafikken |
| |
|
| Utgiver |
STATENS VEGVESEN, REGION ØST
KONSULENT:
Urbanet Analyse AS og Sweco AS Ved Katrine N Kjørstad, Kimme Arnesen, Ingunn Opheim Ellis og Alberte Ruud
|
| |
|
Sammendrag
|
I denne rapporten har vi utarbeidet et konkret evalueringsopplegg for å kartlegge effekter av planlagte fremkommelighetstiltak, på en måte som bedre enn i dag ser effekter for biltrafikk og kollektivtrafikk i sammenheng. Evalueringsopplegget består av før |
| |
|
| Last ned rapporten |
pdf
|
| |
(Rapport 184 er lastet ned 186 ganger ) |
| Mer om rapporten |
Fremkommelighetstiltak for kollektivtrafikken har en nytteverdi for trafikantene og gir besparelser på drift av kollektivtransporten. Dette er imidlertid i liten grad dokumentert. Et evalueringsopplegg som gjør en i stand til å måle flere effekter av fremkommelighetstiltak, i mer enn kun sparte minutter og sekunder, vil kunne ha stor betydning for beregningen av trafikantnytten og den samfunnsøkonomiske nytten av slike tiltak.
Forord
Urbanet Analyse og Sweco har, på oppdrag fra Statens vegvesen Region Øst og Prosam, utarbeidet et evalueringsopplegg for å få belyst effekter av fremkommelighetstiltak for buss og trikk i Oslo og Akershus. Hovedfokus for prosjektet er å finne og dokumentere effekter som ikke har vært vektlagt tidligere.
I denne rapporten har vi utarbeidet et konkret evalueringsopplegg for å kartlegge effekter av planlagte fremkommelighetstiltak for buss og trikk, på en måte som bedre enn i dag ser effekter for biltrafikk og kollektivtrafikk i sammenheng.
Rapporten består av fem kapitler som også kan leses hver for seg:
- I kapittel 1 gjøres det rede for bakgrunn for prosjektet, og prosjektets problemstillinger.
- I kapittel 2 beskrives ulike typer av fremkommelighetstiltak, og hvilke effekter disse tiltakene kan ha.
- I kapittel 3 beskrives selve evalueringsopplegget. Dette blir illustrert ved hjelp av et praktisk eksempel. Evalueringsopplegget bygger langt på vei på ferdige tabell-maler. Tabell-malene finnes som elektronisk excel-vedlegg til denne rapporten.
- I kapittel 4 beskrives det hvordan man kan gå fram for å evaluere mer omfattende fremkommelighetstiltak.
- Kapittel 5 gir en oversikt over hvordan man skal gå fram for å innhente de nødvendige data for å gjennomføre evalueringsopplegget.
|
| |
|
Rapportens tilknyttning
til andre
Prosam
rapporter: |
|
| |
| |
--------------------------------------------------------------------------------------- |
| |
Evt vedlegg til
denne rapporten: |
| |
Tabellmaler til PROSAM-rapport 184
Tabellmaler til PROSAM-rapport 184 som pdf
Tabellmaler til PROSAM-rapport 184 ( som excel i en zipet fil)
|